ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Fotoğraf Makinesi

 

Fotoğraf makinesi insanların neredeyse yeni uzvu oldu desek abartmış olmayız. Şimdi her anımızı ölümsüzleştirmek için elimizde bulundurduğumuz olmazsa olmaz ürünlerden fotoğraf makineleri birisi oldu. Zamanla profesyonel ve yarı profesyonel modellerini de denemeden önce işe kompakt fotoğraf makinelerinden başlamak pek de fena fikir sayılmaz.

Kompakt fotoğraf makineleri belli bir kapasiteye sahiptir. Daha çok keyifli anlarınızı ölümsüz hale getirmek için kullanabilirsiniz. Profesyonel fotoğrafçılık deneyimi için sizi tatmin etmeyecektir fakat yine de güzel kareler yakalamak sizin elinizde.

Yarı profesyonel fotoğraf makineleri ile çekim kalitenizi bir üst boyuta taşıyabilirsiniz. Bu makinelerin kompakt makinelerden farkı ve üstün yanı tek makine ve tek objektif türüne sahiptir. Kompakt makinelerden daha fazla zoom özelliği ve daha pürüzsüz görüntülere sahip olma imkanına sahiptir. Bu saydığımız özellikler aynı zamanda profesyonel fotoğraf makinelerine göre eksi yönleridir.

Profesyonel fotoğraf makineleri yani DSLR fotoğraf makineleri ise hem objektif çeşitliliği açısından hem de çekim kalitesi açısından üstündür. Elbette kendi aralarında profesyonellik farklılığı vardır. Kimisi ortalama bir objektif türüne sahip olabilirken kimisi dar ve geniş açılı objektiflere sahiptir. Burada en önemli nokta ise objektifi istediğiniz gibi seçip değiştirebilmenizdir.

Profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanabilmek için iyice araştırma yapmanız gerekmektedir. Her ne kadar DSLR fotoğraf makinelerinde çekim modları olsa da alacağınız objektiften tutun da modelin getirdiği avantajlara kadar araştırmanız gerekmektedir. Yalnızca fotoğraf mı çekeceksiniz yoksa video çekimi de sizin için önemli bir detay mı? Öncelikle bunu belirlemeniz gerekmektedir. Doğa fotoğrafları çekecekseniz daha çok ayrıntılı ve yakın çekimlerden mi hoşlanıyorsunuz yoksa genel açılı fotoğraflar çekmek mi sizin hobiniz? Meslek olarak fotoğrafçılığı seçtiyseniz hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi de belirlememiz gerekir. Düğün fotoğrafçılığı mı yapacaksınız yoksa daha yaratıcı işler peşinde misiniz? Fotoğrafçılık açısından kendinize soracağınız her sorunun cevabında ihtiyacınız olan fotoğraf makinesinin özelliklerini de belirleyebilirsiniz.

Fotoğrafçılığın yanı sıra video çekimiyle de ilgileniyor olabilirsiniz. Bazıları fotoğraf için ayrı, video çekimi için ayrı bir makineye sahip olmanın daha uygun olduğunu düşünüyor. Elbette bu profesyonel alan için böyledir. Fakat siz video ve fotoğraf işiyle hobi ya da ufak bir yan gelir olarak görüyorsanız iki farklı makine almanıza pek de gerek yok. Dikkat etmeniz gereken mevcut özelliklerin işinizi görüp görmeyeceğidir. Hangi alana daha çok önem vermek istiyorsanız özellikleri de ona göre incelemeniz gerekmektedir. Amatör çekimler yaparken çok fazla bilgiye sahip olmanız gerekmez. Zaten fotoğraf makinesini kullandıkça araştırma gereği duyacaksınız. Hiçbir şey yapmasanız bile çekim yaptıkça neyin ne olduğunu öğreneceksiniz. Amatör çekimlere çok fazla devam etmeyecekseniz öncelikle fotoğrafçılık kursu almanız da işinizi kolaylaştırabilir. Böylelikle fotoğraf makinesini alırken özelliklerini bilerek seçersiniz. Ayrıca sahip olduğunuz fotoğraf makinesi elinizdeyken yabancı bir cisme dokunuyor gibi de hissetmezsiniz. Kursa gitmek yerine bireysel olarak araştırıp kendinizi eğitebilirsiniz. Amacınız her ne olursa olsun belli bir bütçe ayırıp alacağınız fotoğraf makinesini ihtiyacınıza göre almak en önemli adım olacaktır. Yukarıda da saydığımız gibi amatör çalışmalar ya da yarı profesyonel çalışmalar için bir fotoğraf makinesi arıyor olabilirsiniz. Fotoğrafçılığı bir meslek olarak görüp alacağınız fotoğraf makinesinin özelliklerini buna göre seçebilirsiniz. Zamanla fotoğrafçılık yeteneğinizi geliştirip fotoğraf makinenizi bir üst modele taşımanız da mümkün elbette.

Eğer bir tavsiye istiyorsanız işe kompakt fotoğraf makinesi ya da yarı profesyonel fotoğraf makinesi ile başlamanız yerinde bir karar olacaktır. Bu şekilde hem kullanamayacağınız ve bir köşede öylece duracak olan bir fotoğraf makinesine büyük bir ödeme yapmamış olursunuz hem de zamanla fotoğrafçılık yeteneğinizi geliştirecek yeterlilikte bir fotoğraf makinesi ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 1 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.