ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kedi Kumu

Kediler sevimli görünümleri, kendilerine has özellikleri sayesinde evcil hayvan olarak bakılmaya en uygun hayvanlardan biridir. Kedilerin sevilmesinde genel olarak başına buyruk halleri, dış müdahaleye ihtiyaç duymayan yapıları ve kendi dünyalarında yaşayan hayvanlar olmaları etkilidir. Kediler beslenmelerinden bakımlarına kadar her şeyi kendileri gerçekleştirir. Özellikle köpekler gibi tuvalet ihtiyaçlarını görmek için dışarı çıkmak zorunda kalmamaları kedilerin evlerde bakımı kolaylaştırmaktadır. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını görmeleri için kedi kumları kullanılır. Kokuları, boyutları, hacimlerine göre çeşitlendirilen kedi kumları evlerde kedi bakımını olanaklı kılmaktadır. Belirli bir erişkinliğe gelen kedilerin ufak bir eğitim ile birlikte kedi kumunu tuvalet olarak benimsemeleri sağlanmaktadır. Gün içerisinde farklı zaman aralıkları ile tuvaletlerini yapmaları gereken kediler için kedi kumları konforlu kullanım sunmaktadır.

Kedi Kumu Çeşitleri ve Özellikleri

Kedi kumları koku özelliklerine göre kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Koku olarak; çiçekli, sabunlu, bebek pudralı, lavanta kokulu, aloe veralı, marsilya sabunu kokulu gibi kedi kumu çeşitleri seçim yapabileceğin alternatiflerdir. Kedi kumları arasında kokulu seçeneklerin yer aldığı gibi kokusuz kedi kumu seçenekleri de bulunmaktadır. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gördükleri esnada bulunduğu ortamda kötü koku salınımı yapmaması kedi kumlarının içirişindeki etken maddeler sayesinde mümkün olmaktadır. Kokulu kedi kumu koku oluşumlarına karşı önlem niteliğinde kullanılmaktadır. Farklı koku seçeneklerine sahip olmasında da kedi sahiplerinin seçim esnasında kokulu kumları tercih etmeleri etkilidir. Kedi kumları çeşitleri, kokularına göre, topaklanma özelliklerine göre ve tane boyutlarına göre şekillenmektedir. Bebek pudralı kedi kumu çeşitleri farklı markalar tarafından en çok tercih edilenlerden biridir. Topaklanma özelliği kedilerden daha çok sahiplerinin kum temizliği yaparken işini kolaylaştırmaktadır. Topaklanma niteliği yüksek olan kedi kumlarının temizliği daha kolay olmaktadır. Kedi kumlarının özellikleri arasında topaklanan kedi kumu olarak özellikle belirtilmektedir. Kedi kumu temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması kedilerin sağlığı açısından önem arz eder. Kumların temizliğinin düzenli olarak yapılmaması kediler için sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Buna engel olmak adına kum temizliklerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Bu temizlik adımında ise işleri biraz daha kolaylaştıracak olan kumların yapısıdır. Topaklanma özellikli kumlar sayesinde kum kaplarında temiz kısımların kalacağı şekilde temizleme işlemi yapmak daha kolay olacaktır. Kedi kumlarının kediler üzerinde bir diğer etkisi ise tane boyutlarıdır. İnce taneli ve kalın taneli olarak kedi kumları çeşitlendirilmektedir.

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kedi kumu seçiminde dikkat edilecek iki önemli faktör vardır. İlki ve en önemlisi kedi sağlığıdır. Kedi sağlığı üzerinde kedi kumlarının etkisi görülmektedir. Kumların tanelerinin kedilerin patilerinde yara oluşturması görünen sağlık problemlerinden biridir. Kedilerin tuvalet esnasında ve kapatırken patilerini kullanmaları anında özellikle kalitesiz kumların kedilerin patilerin hasarlar oluşma durumları yaşanabilmektedir. Bunu önleyecek olan da tekrardan doğru kedi kumu seçimidir. Kedi kumlarının kedi sahipleri tarafından önemli olan kısımlar için ise koku ve topaklanma özellikleridir. Özellikle kedi kumlarının evlerde ve hatta oturma odalarında yer alması zorunlu olunduğu durumlarda oluşabilecek kötü kokuları önlemek adına kokulu kedi kumu çeşitlerine öncelik verilmektedir. Kokulu kum seçerken de kediler üzerindeki etlileri gözlemlenmelidir. Bazı kediler için kokulu olmaları ya da kokusuz olmaları fark etmezken bazı kedilerin kokulu kumlara tuvaletlerini yapmamaları gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kedi kumu seçerken de buna dikkat etmek ve kedilerin hareketlerini doğru gözlemlemek gerekmektedir. Tuvalet kediler kadar sahipleri için de önemlidir. Kedi kumu seçimi yapılırken iki tarafın da memnun olacağı ürünlere ulaşmak uzun vadede kullanım imkanı açısından önemlidir.

Kedi Kumu Kullanmanın Önemli Noktaları

Kediler gün içerisinde pek çok kez tuvalet ihtiyaçları için kumlarını kullanırlar. Kedi kumu kullanımındaki en önemli faktör temiz tutulmalarıdır. Kedi kumlarının kısa aralıklarla temizliğinin yapılması, belirli sürelerde ise kedi kumu kabının temizliğinin yapılması gerekir. Kedi sağlığı açısından bu adım önemli olmaktadır. Kedi kumunun yeterli miktarda olması da kontrol edilmesi gereklidir. Yeterli oranda kedi kumunun kum kabında yer almaması kedilerin farklı alanlarda tuvalet ihtiyacını görmesine sebep olabilir. Kumun temiz olmaması ve yeterli oranda kum yoğunluğunun yer almaması kediler açısından çok tercih edilecek durumlar değildir. Kedi kumu kullananların kum oranını bu noktada korumaları gerekir. Kedilerin karakterine bağlı olarak açık ya da kapalı olarak kum kabı kullanılabilir. Özellikle etrafa çok fazla kum dağıtan bir kediye sahip olanlar için kapalı kedi kum kabı ideal seçimler olacaktır. Bu sayede özellikle odalarda yer alan kum kaplarının etrafının daha temiz kalmasını sağlamak mümkündür.

cultureSettings.RegionId: 1 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.